Nabór wniosków dla WFOŚiGW 2015
Informacja w sprawie zamknięcia naborów
Informujemy, że w dniu 1 lipca 2016 r. zamknięte zostały nabory wniosków w programie priorytetowym:
- „Prosument – linia dofinansowania z przeznaczeniem na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii” poprzez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Nabór wniosków w ramach programu "Prosument - linia dofinansowania z przeznaczeniem na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii" poprzez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza nabór w 2015 r. wniosków o udostępnienie środków WFOŚiGW z przeznaczeniem na udzielanie pożyczek oraz wniosków o udostępnienie środków WFOŚiGW z przeznaczeniem na udzielanie dotacji, w celu zawierania przez WFOŚiGW z beneficjentami końcowymi umów pożyczek łącznie z umowami dotacji na przedsięwzięcia realizowane w ramach Części 2c) programu priorytetowego: „Wspieranie rozproszonych, odnawialnych źródeł energii. Część 2) Prosument - linia dofinansowania z przeznaczeniem na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii”.
Na dofinansowanie przedsięwzięć przeznaczono środki w kwocie 100 mln złotych do wydatkowania w latach 2015 - 2018, z możliwością zawierania umów do końca 2016 r. Za zgodą Zarządu NFOŚiGW może podwyższyć alokację środków.
Wnioski o udostępnienie środków na udzielanie pożyczek wraz z dotacją składają w NFOŚiGW wojewódzkie fundusze. Po zawarciu umowy z NFOŚiGW wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej określą indywidualnie terminy składania wniosków dla beneficjentów końcowych. Wnioski będą przyjmować te WFOŚiGW, które przystąpią do programu Prosument.
Regulamin naboru wniosków określony został w załączonym pliku „Regulamin naboru wniosków WFOŚiGW”
Kwota środków na udostępnienie z przeznaczeniem na zawieranie w latach 2015-2016 umów pożyczek wraz z dotacją wskazana we wnioskach nie może być niższa niż 1 mln zł.
Wsparciem objęte są przedsięwzięcia polegające na zakupie i montażu instalacji odnawialnych źródeł (6 rodzajów) do produkcji energii elektrycznej lub ciepła, na potrzeby istniejących lub będących w budowie budynków mieszkalnych. Więcej informacji znajduje się w zakładce: Informacje o programie.
W stosunku do naboru wniosków ogłoszonego w 2014 r. zaszły następujące istotne zmiany i ułatwienia w programie priorytetowym:
- zniesiono obowiązek łączenia instalacji do produkcji ciepła z instalacjami wytwórczymi energii elektrycznej;
- przedłużono okres obowiązywania dotacji w wysokości 20% dla źródeł ciepła i 40% dla źródeł energii elektrycznej, dla umów zawieranych z kredytobiorcami do końca 2016 r.;
- wyłączono, w przypadku skorzystania z dofinasowania instalacji z programu, możliwość korzystania z taryf gwarantowanych przewidzianych ustawą o OZE; nadwyżki energii z instalacji będą mogły być odsprzedawane po cenie rynkowej oraz będzie można korzystać z bilansowania półrocznego (net-meteringu) przewidzianego w ustawie;
- obniżono maksymalny jednostkowy koszt kwalifikowany dla kolektorów słonecznych i systemów fotowoltaicznych;
- włączono do katalogu beneficjentów końcowych stowarzyszenia jst i spółki samorządowe (100% udziałów samorządu);
- obniżono minimalną kwotę wniosku składanego przez samorząd do 200 tys. zł;
- uwzględniono w kosztach kwalifikowanych koszt audytu energetycznego.
Wnioski będą przyjmowane począwszy od 10.08.2015 r. do 30.12.2016 r., lub do wyczerpania alokacji.
W każdym przypadku należy złożyć dwa wnioski o udostępnienie środków WFOŚiGW: jeden z przeznaczeniem na udzielanie pożyczek i jeden z przeznaczeniem na udzielanie na dotacji.
Wypełnione wnioski należy składać bezpośrednio w formie pisemnej w kancelarii NFOŚiGW od poniedziałku do piątku, w godzinach 7:30 – 15:30 albo przesłać drogą pocztową lub kurierem na adres:
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
ul. Konstruktorska 3A
02-673 Warszawa
z dopiskiem: „Prosument”
Dla wniosków przesłanych pocztą lub kurierem za dzień wpływu wniosku uważa się dzień rejestracji (wpływu) ww. dokumentacji w kancelarii NFOŚiGW.
Informacje dodatkowe można uzyskać pod adresami e-mail:
maria.milewska@nfosigw.gov.pl lub agnieszka.szelazek@nfosigw.gov.pl
Pliki do pobrania:
Treść programu priorytetowego znajduje się w zakładce: Informacje o programie.
Uwaga zmiana programu!