Enfos

Z ostatniej chwili

Posłuchaj książki NFOŚiGW w Polskim Radiu Dzieciom

W audycji „Książka do poduszki” na antenie Polskiego Radia Dzieciom będzie można posłuchać wydawnictwa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pt. „Brygada Enfosia kontra plastikowa Zgryzolda”. Opowieść, zachęcającą do ekologicznych postaw w codziennym życiu, dzieci poznają w ośmiu odsłonach od 13 listopada o godz. 19:10.

Jak przegonić powietrzne bestie? Jak poprawić humor rzeczce? W jaki sposób zagrać z szarym w zielone? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w książce z ekologicznym przesłaniem, wydanej w związku z obchodzonym w tym roku 30-leciem NFOŚiGW. Przygody sympatycznego drzewka Enfosia będą gościć na antenie Polskiego Radia Dzieciom w audycji „Książka do poduszki” (www.polskieradio.pl/18/8290,Ksiazka-do-poduszki). Emisje fragmentów zaplanowano od 13 do 22 listopada, przez osiem wieczorów (z przerwą na weekend) o godz. 19:10. Zapraszamy do rodzinnego słuchania!

NFOŚiGW z okazji swoich 30-tych urodzin, poza wspomnianą książką, przygotował też maskotkę Enfosia (pluszowe drzewko) oraz konkurs dla przedszkoli i szkół, którego rozstrzygnięcie zaplanowano pod koniec listopada (www.nfosigw.gov.pl/enfos). Edukacyjno-promocyjna akcja to inicjatywa pracowników Departamentu Promocji i Komunikacji Społecznej NFOŚiGW. Książkę napisała Donata Bieniecka-Popardowska (NFOŚiGW), a ilustracje na zlecenie Funduszu przygotował Maciej Batory (Dźwignia Handlu). Z kolei dzieci i wnuki pracowników NFOŚiGW zaprojektowały głównego bohatera.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), powołany 1 lipca 1989 r., od 30 lat finansuje największe, strategiczne i innowacyjne przedsięwzięcia proekologiczne w Polsce. Przez ten czas na poprawę stanu środowiska przeznaczył łącznie ok. 96 mld zł, a wartość wspartych inwestycji to 237 mld zł.

„Eko-zajęcia z Enfosiem” – konkurs dla przedszkolaków i uczniów klas I-III

Wymyślcie i zrealizujcie eko-zajęcia z wykorzystaniem książki pt. „Brygada Enfosia kontra plastikowa Zgryzolda” i maskotki – sympatycznego drzewka o imieniu Enfoś. Do wygrania są pakiety edukacyjne dla przedszkoli i szkół oraz indywidualne nagrody dla uczestników. Książka, maskotka i konkurs to elementy edukacyjnej akcji wpisującej się w obchody 30-lecia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Cele konkursu

 • Popularyzowanie wiedzy o Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a w szczególności o jego jubileuszu 30-lecia
 • Uwrażliwianie dzieci na ochronę środowiska
 • Rozwijanie aktywności twórczej dzieci, pobudzenie ich wyobraźni i fantazji
 • Wyłonienie prac, które najciekawiej ukażą założenia Konkursu.

Ważne dokumenty

Uczestnicy konkursu

 • Grupy przedszkolne lub szkolne (w tym kółka zainteresowań przyrodniczych) pod opieką nauczyciela/opiekuna
 • Uwaga! Pilotaż obejmuje teren aglomeracji warszawskiej (placówki publiczne i niepubliczne)

Ważne terminy

 • Do 30 września 2019 r. – wypełnienie formularza rejestracyjnego (na tej podstawie nauczyciel/opiekun otrzyma książkę i maskotkę do przeprowadzenia eko-zajęć)
 • Do 31 października 2019 r. – wysłanie maila opisu i dokumentacji z przeprowadzonych zajęć ()

Kategorie

 • Przedszkola (w tym „zerówki)
 • Szkoły (klasy I-III)

Przykłady eko-zajęć

 • Spacer po parku z Enfosiem i zbieranie śmieci
 • Przygotowanie plakatu z wizerunkiem Enfosia informującego o eko-zachowaniach
 • Wymyślenie obrazkowej lub pisanej bajki o dalszych losach Enfosia
 • Wspólne czytanie książki o Enfosiu
 • Lekcja segregowania śmieci z Enfosiem
 • Gazetka szkolna, której bohaterem jest Enfoś
 • Eko-komiks z Enfosiem

Nagrody

 • Da przedszkoli i szkół: książki i gry o tematyce przyrodniczej i ekologicznej
 • Dla dzieci: książki „Brygada Enfosia kontra plastikowa Zgryzolda” i maskotki Enfoś

Dodatkowe informacje

Miśka i Julek z książki pt. „Brygada Enfosia kontra plastikowa Zgryzolda”, tak jak miliony dzieci w Polsce, właśnie rozpoczynają rok szkolny. Jeszcze w wakacyjnych humorach, ale jednocześnie podekscytowani pójściem do pierwszej klasy, nie mają pojęcia, jaka przygoda czeka na nich poza szkolnymi murami. W świecie, do którego udadzą się z drzewkiem o imieniu Enfoś, będą musieli stawić czoła tajemniczej Zgryzoldzie von Plastik.

Opowieść z ekologicznym przesłaniem powstała w związku z obchodzonym w tym roku 30-leciem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do książki dołączono oryginalną maskotkę, przedstawiającą tytułowego Enfosia. Inicjatywie towarzyszy konkurs „Eko-zajęcia z Enfosiem” dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych.

Edukacyjno-promocyjna akcja to inicjatywa pracowników Departamentu Promocji i Komunikacji Społecznej. Książkę napisała Donata Bieniecka-Popardowska (NFOŚiGW), a ilustracje na zlecenie Funduszu stworzył Maciej Batory (Dźwignia Handlu). Z kolei dzieci i wnuki pracowników NFOŚiGW pomogły narysować głównego bohatera – drzewko, które doczekało się wersji pluszowej.

Na 30-lecie NFOŚiGW zaplanował także szereg innych wydarzeń, w tym m.in. uroczystą galę pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz serię debat i spotkań w ramach branżowych Targów POL-ECO SYSTEM, które odbędą się w Poznaniu. Na targach Fundusz nagrodzi też dziennikarzy, m.in. za publikacje związane z działalnością NFOŚiGW i obchodzonym jubileuszem. Ponadto, na fasadzie budynku Narodowego Funduszu wisi już okolicznościowy neon zasilany energią słoneczną, a przed wejściem do siedziby uruchomiono stację rowerową promującą ekologiczny transport.

.

powrót
do góry